dítě u okna
Bezpečnost dětí je na prvním místě!
2.2.2016
Screenové rolety – vrchol elegance s nadčasovou vizáží
26.2.2016
Ruku na srdce, kdo ví, jaký je rozdíl mezi roletou a žaluzií? Většině laické veřejnosti tyto pojmy totiž splývají. O synonyma se však v žádném případě nejedná.


Úplně jednoduše řečeno – roleta se většinou roluje, tedy navíjí na hřídel, musí být buď v jednom celistvém kuse, jako např. látka v látkové roletě, nebo s lamelami vzájemně spojenými tak, aby rolování bylo možné. Naproti tomu žaluzie má jednotlivé lamely oddělené a spojené páskem tak, aby lamely šly vytahovat a skládat na sebe. Nejrozšířenějším typem žaluzií jsou žaluzie horizontální, skládající se z lamel, které jsou uloženy v provazovém žebříčku tak, aby se při naklopení lamely navzájem překrývaly. Všimněte si v předchozí větě onoho kouzelného slova „naklopení“. To je totiž to klíčové slovo, které odlišuje rolety od žaluzií.

A jaký je tedy rozdíl mezi venkovními žaluziemi a venkovními roletami? Venkovní žaluzie ke stínění používají lamely, které lze spustit do pracovní polohy a pak následným protipohybem lamely naklápět do požadovaného úhlu z vnější strany okna. Plynule se tak reguluje průnik světla do místnosti. To je jedna z výhod žaluzií oproti venkovním roletám.

Předokenní rolety tuto vlastnost nemají. Stínění je zajištěno odrolováním jednotlivých lamel z hřídele rolety, na které jsou lamely navinuty. Průnik světla je zajištěn pouze malými prosvětlovacími štěrbinami v každé lamele při neúplném dovření rolety. Oproti žaluziím však venkovní rolety nejsou pouze stínicím prvkem, i když je to jejich primární funkce, ale slouží také jako ochrana před nepříznivým počasím, před vnějším hlukem a před vloupáním, a také jako tepelná clona, to znamená, že v létě nepouští horko dovnitř a v zimě zamezí úniku tepla ven.

Při výběru vhodné stínicí techniky je tedy nutné předem si ujasnit, jaké požadavky máme a co všechno od rolet či žaluzií očekáváme.

2 Comments

  1. Climax napsal:

    A co JalouRoll ? Biroll panorama ?

  2. Almma napsal:

    Tyto rolety jsou stručně popsány v článku z prosince 2015 “Roleta nebo žaluzie? Ne, roleta s funkcí žaluzie.”Je to ale velké téma a určitě se mu zase někdy budeme věnovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.