Vnitřní nebo vnější? – Rolety nebo žaluzie? Poradíme Vám!
Nezapomněli jste při projektu domu na stínění?
16.11.2015
Zobrazit vše

Vnitřní nebo vnější?

Pod pojmem „Stínicí technika” se skrývá celá řada produktů. Pojďme si je teď rozdělit na vnitřní a vnější.


Mezi vnitřní neboli interiérové stínicí prvky můžeme zařadit závěsy, látkové rolety, římské rolety, plissé, twintex, horizontální žaluzie, vertikální žaluzie nebo japonské stěny. Je z čeho vybírat, spektrum látek i lamel je široké, a i když tyto prvky dotvářejí design domova, je potřeba si uvědomit, že interiérové výrobky slouží pouze k zastínění.


Vnější, tedy exteriérové výrobky mají funkcí podstatně více. Do této skupiny patří zejména venkovní rolety, venkovní žaluzie a markýzy. Nejenže poskytnou stín, ale v případě rolet a žaluzií zajistí dokonalé zatemnění a znemožní pohledy zvenčí. Venkovní rolety navíc velmi efektivně zabrání přehřátí interiéru i ve dnech, kdy se do oken opírá celé odpoledne slunce, a v zimních měsících díky nim uspoříte tepelnou energii. Jednotlivé lamely rolet jsou vyplněny polyuretanovou pěnou a ta chrání před vysokou teplotou, stejně jako zabraňuje úniku tepla z místnosti. Při stažení rolet se vytváří mezi sklem a roletou vzduchová kapsa, která posiluje tepelně izolační funkce samotné rolety.


Odborně namontovaná hliníková roleta navíc působí jako zvuková bariéra a tlumí vnější hluk až o 10 dB. Dalšími výhodami je ochrana před prachem, deštěm a nepříznivými vlivy počasí. Instalací předokenních rolet navíc zvyšujete zabezpečení domova. Méně zkušenému zloději roleta odolá a pro ty zkušené je to překážka, která je zdrží. I z psychologického hlediska zloděj raději navštíví byt nebo dům bez instalovaného roletového systému.

4 Comments

 1. Jan Krejčí napsal:

  Děkuji za přínosný článek. Řeším v současné době problematiku zastínění a tento text mi pomohl v rozhodování.

 2. Almma napsal:

  Rádo se stalo. Budeme rádi, když pomůže i dalším čtenářům.

 3. Petr Mach napsal:

  Musím pochválit vstřícnost a odbornost Almmy, máme samé pozitivní zkušenosti a i tento článek naší rodině přišel vhod 🙂

  • Almma napsal:

   Dobrý den,

   velice děkujeme za pochval moc si toho ceníme.

   S pozdravem

   Tým Almma s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *