Pod pojmem „Stínicí technika” se skrývá celá řada produktů. Pojďme si je teď rozdělit na vnitřní a vnější.


Mezi vnitřní neboli interiérové stínicí prvky můžeme zařadit závěsy, látkové rolety, římské rolety, plissé, twintex, horizontální žaluzie, vertikální žaluzie nebo japonské stěny. Je z čeho vybírat, spektrum látek i lamel je široké, a i když tyto prvky dotvářejí design domova, je potřeba si uvědomit, že interiérové výrobky slouží pouze k zastínění.


Vnější, tedy exteriérové výrobky mají funkcí podstatně více. Do této skupiny patří zejména venkovní rolety, venkovní žaluzie a markýzy. Nejenže poskytnou stín, ale v případě rolet a žaluzií zajistí dokonalé zatemnění a znemožní pohledy zvenčí. Venkovní rolety navíc velmi efektivně zabrání přehřátí interiéru i ve dnech, kdy se do oken opírá celé odpoledne slunce, a v zimních měsících díky nim uspoříte tepelnou energii. Jednotlivé lamely rolet jsou vyplněny polyuretanovou pěnou a ta chrání před vysokou teplotou, stejně jako zabraňuje úniku tepla z místnosti. Při stažení rolet se vytváří mezi sklem a roletou vzduchová kapsa, která posiluje tepelně izolační funkce samotné rolety.


Odborně namontovaná hliníková roleta navíc působí jako zvuková bariéra a tlumí vnější hluk až o 10 dB. Dalšími výhodami je ochrana před prachem, deštěm a nepříznivými vlivy počasí. Instalací předokenních rolet navíc zvyšujete zabezpečení domova. Méně zkušenému zloději roleta odolá a pro ty zkušené je to překážka, která je zdrží. I z psychologického hlediska zloděj raději navštíví byt nebo dům bez instalovaného roletového systému.

2 Comments

  1. Jan Krejčí napsal:

    Děkuji za přínosný článek. Řeším v současné době problematiku zastínění a tento text mi pomohl v rozhodování.

  2. Almma napsal:

    Rádo se stalo. Budeme rádi, když pomůže i dalším čtenářům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *