venkovní rolety
Venkovní rolety, oblíbený doplněk oken
12.6.2018
pláž
Ovládejte svou domácnost třeba z pláže
12.7.2018
Zobrazit vše

Plánujete stavbu rodinného domu a vytváříte projektovou dokumentaci?

V této fázi je vhodné myslet i na instalaci venkovních žaluzií a do projektu je rovnou zahrnout. Stejně tak je důležité již v projektu vědět, zda venkovní žaluzie budou ovládané manuálně nebo motoricky, aby byla včas připravena i elektroinstalace, a to buď pro ovládání vypínači, nebo dálkovými ovladači.

Nejjednodušším motorem je motor ovládaný vypínačem buď pro jeden prvek stínící techniky, a nebo pro prvky dva. I tyto motory je možné napojit na sluneční a větrnou automatiku. Datovým kabelem lze propojit žaluzie do sběrnice, která vede do centrálního vypínače, tím vzniká centrální jednotka a lze ovládat žaluzie v celém domě. Do této centrální jednotky lze napojit i různé automatiky, které zajistí nastavování časových funkcí, astrofunkcí nebo dovolenkového režimu. Tím se stává ovládání žaluzií jednodušší.

Pokud venkovní žaluzie budou hned od začátku v projektu, jejich provedení může být zaomítatelné, tedy vodící lišty a krycí plechy budou skryté ve fasádě a viditelné budou pouze lamely žaluzií při staženém stavu. Zároveň Vám nebude narušovat výhled z okna nábal vytažené žaluzie ukrytý v krycím plechu a také Vám tento nábal neubírá světlost oken, jako je to v případě dodatečné montáže venkovních žaluzií. Krycí plech se instaluje do již vytvořené kapsy nad oknem, vodící lišty se zapouští do zateplení, což je první fáze montáže a následně, jako druhá fáze, se dodává samotná žaluzie, která se uchytí a zapojí, v případě ovládání motorem.

Motor s přijímačem RTS je komfortnější variantou ovládání žaluzií. Žaluzie jsou ovládány dálkovými ovladači, které jsou jednokanálové, pětikanálové i šestnáctikanálové. K těmto motorům lze použít různá čidla a automatiky, které v případě nutnosti bezpečně vytáhnou žaluzii do krycího plechu, aby nedošlo k jejímu poškození například velkým větrem.

Nejnovější variantou ovládání žaluzií jsou motory io, díky kterým lze vytvořit tzv. chytrá domácnost. Tyto motory fungují stejně jako motory RTS, avšak jakmile zapojíte přes Wifirouter řídící jednotku TaHoma nebo Connexoon, vzniká oboustranná komunikace mezi pohonem a dálkovým ovladačem a zároveň díky aplikaci v telefonu lze žaluzie a ostatní prvky v domácnosti ovládat i mimo domov. Toto ovládání je díky stále kvalitnějším technologiím jasnou budoucností, proto se od klasických motorů RTS opouští a motory io je v blízké době plně nahradí.

Více o venkovních žaluziích se také můžete dozvědět zde, na stránce těmto roletám věnované.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.