Venkovní rolety chrání před zimou
23.12.2016
venkovní rolety
Kvalitní rolety neslouží jen ke stínění
25.1.2017
Dejte si pozor na rolety přimrzlé k parapetu.


K tomuto ročnímu období v našich klimatických podmínkách mrazy zkrátka patří. Vždyť i samotný název měsíce leden pochází od slova led – měsíc ledu.  A proto k situaci, kdy stažené venkovní rolety přimrznou k parapetu, může snadno dojít, samozřejmě kdykoli během zimy, nejen v lednu.

V zimním období je tedy nutné při mrazech kontrolovat před navíjením rolety, zda není koncová lamela nebo i celý roletový nábal přimrzlý ve vodicích lištách nebo k parapetu. A pozor – námraza se nemusí tvořit pouze při sněhových srážkách či mrznoucím dešti. Pokud v zimním období větráte při stažených roletách nebo používáte mikroventilaci, zejména v kuchyni, ložnici a koupelně, teplý vzduch z interiéru se sráží s venkovním, velmi studeným vzduchem. Následně dochází k srážení vodní páry, která zmrzne na plášti rolety, případně na navinutém nábalu ve schránce. Námraza způsobuje nabývání tloušťky lamel a po vtažení zvětšeného nábalu až do schránky nedojde k opětovnému spuštění dolů. Dochází k poškození lamel a závěsů. Proto v případě námrazy nikdy s roletou nemanipulujte, námrazu je nutné nejprve odstranit. Pokud tak neučiníte a rolety projedou až do schránky, okamžitě je vypněte a nepoužívejte. Rozhodně bude nutný odborný servis.

Jaká je tedy rada na závěr? Pokud si venkovní rolety teprve pořizujete a neuvažujete o ručním ovládání, informujte se na vlastnosti konkrétních motorů. Některé roletové motory totiž dokážou námrazu vyhodnotit jako překážku a neumožní manipulaci s roletou. Pokud už rolety máte, nezapomínejte je v zimním období kontrolovat a případnou námrazu nejprve odstranit. Poté je opět možný normální provoz rolet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.