Venkovní žaluzie
Aby vaše žaluzie byly stále jako nové
8.11.2017
Světelný smog
Řekněte sbohem světelnému smogu
6.12.2017
Zobrazit vše

Rolovací vrata neboli velká venkovní roleta

Kdy jsou vhodná rolovací vrata?

Výběru vhodných garážových vrat bychom měli věnovat velkou pozornost. Tvoří totiž nepřehlédnutelnou část domu a podílejí se na jeho celkovém vzhledu. Hlavním kritériem při výběru garážových vrat by měla být funkčnost, bezpečnost, spolehlivost, způsob ovládání a v neposlední řadě nabídka barev.

 

Pokud nemáte  v garáži dost místa pro konstrukci sekčních vrat pod stropem, mohou být vhodným řešením rolovací vrata. Ve srovnání s dalšími typy garážových vrat mají ta rolovací minimální nároky na prostor. Navíc jsou bezúdržbová, proto jediné, co vás čas od času čeká, je výměna baterií v dálkovém ovladači. Rolovací vrata se standardně montují za otvor, tedy se schránkou, do které se roletový nábal při vytažení roluje, uvnitř garáže. Podle požadavků je ale zrovna tak možné montovat je před stavební otvor (s pohledovou schránkou venku) nebo do otvoru (schránka potom snižuje čistý průjezd).

Jak vlastně rolovací vrata vypadají a fungují? Stejně jako venkovní rolety se skládají z jednotlivých hliníkových lamel vyplněných polyuretanovou pěnou, která má vynikající tepelně izolační vlastnosti. Lamely jsou do sebe vzájemně pospojovány díky speciálním zámkům. Lamely jsou vedeny ve vodicích lištách s kartáčky. Koncová lamela má spodní těsnicí gumu, která v zavřeném stavu kopíruje podlahu a eliminuje její drobné nerovnosti. Pohyb rolovacích vrat zajišťuje trubkový pohon v hřídeli vrat. Hřídel je ukryta ve vratové schránce, která má zkosený tvar.

Při výběru barvy vrat můžeme volit z více variant. Při umístění schránky a vodicích lišt dovnitř do garáže můžeme jejich barvu přizpůsobit barevnému ladění garáže. Při umístění ven barvu ladíme nejčastěji s okny nebo fasádou. Barva lamel a koncové lamely může být stejná nebo může mít i barvu zcela odlišnou, pro zajímavý kontrast.

Ovládání rolovacích vrat se doporučuje motorové. Ruční se finančně nevyplácí, rozdíl mezi cenou pohonu a pružiny, která se používá při ručním ovládání, je zanedbatelný. Při výpadku el. proudu je možné použít nouzové ruční ovládání.

 

 

2 Comments

  1. Marie napsal:

    Na sladění barev garážových vrat a fasády oken jsou konfigurátory, např: https://www.pramos.cz/dvere/garazova-vrata/barvy/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.