Máte problémy se spaním? Možná vám chybí opravdová černočerná tma.
Máme tady krásný adventní čas, všude navíc kromě běžného pouličního osvětlení poblikává sváteční výzdoba a s trochou nadsázky se dá říci, že v noci je v ulicích stejně světla jako v noci. Právě v tomto období dochází s úbytkem denního světla ke zhoršení světelného smogu.
Podle nejnovějších studií žije v současnosti až 80% světové populace ve světlem znečištěném prostředí. V Evropě a Spojených státech amerických dokonce 99% lidí. Nejtmavší částí v České republice je Šumava, ale už ani tam přírodně tmavou oblohu téměř nespatříte. Nadbytek a intenzita venkovního osvětlení alespoň občas vadí 45% Čechů. Téměř polovině lidí pak umělé světlo svítí do místnosti, kde spí. Světelné znečištění výrazně zhoršuje kvalitu spánku a tedy i kvalitu života. Nedostatek spánku, chronická únava a s tím související menší odolnost vůči stresu stojí v pozadí mnoha zdravotních potíží. Může-li světelné znečištění zvyšovat riziko rozvoje nádorů, je nejvyšší čas začít se mu aktivně bránit.
V zimě je lidské tělo biologicky nastaveno na mnohem delší spánek než v létě, a proto lidé důsledky nedostatku tmy vnímají intenzivněji. Kvalitní spánek v zatemnělé místnosti je velmi důležitý pro produkci hormonu melatoninu, který uspává lidský organismus a umožňuje mu regenerovat. Při jeho nedostatku dochází nejen ke spánkovým poruchám, ale i k nepříznivému ovlivňování fyzického a psychického zdraví.
Řešením pro lidi, kteří nemohou vlivem světla zvenku spát, může být instalace rolet nebo žaluzií. Některé typy umí dokonce zajistit i úplnou tmu, systémy s automatickými spínacími hodinami zase umí simulovat průběh dne a propouštějí světlo podle intenzity slunečního svitu venku. Spoustě lidí totiž chybí při zatemnění roletami nebo žaluziemi pozvolné probouzení na základě přirozeného rozednívání. Důležité je, že světelnému smogu tak můžeme v ložnicích díky roletám říci SBOHEM.