Rolovací vrata neboli velká venkovní roleta
22.11.2017
Vnitřní žaluzie
Velký vánoční úklid se týká také žaluzií
7.12.2017
Zobrazit vše

Řekněte sbohem světelnému smogu

Máte problémy se spaním? Možná vám chybí opravdová černočerná tma.

Máme tady krásný adventní čas, všude navíc kromě běžného pouličního osvětlení poblikává sváteční výzdoba a s trochou nadsázky se dá říci, že v noci je v ulicích stejně světla jako v noci. Právě v tomto období dochází s úbytkem denního světla ke zhoršení světelného smogu.

Podle nejnovějších studií žije v současnosti až 80% světové populace ve světlem znečištěném prostředí. V Evropě a Spojených státech amerických dokonce 99% lidí. Nejtmavší částí v České republice je Šumava, ale už ani tam přírodně tmavou oblohu téměř nespatříte. Nadbytek a intenzita venkovního osvětlení alespoň občas vadí 45% Čechů. Téměř polovině lidí pak umělé světlo svítí do místnosti, kde spí. Světelné znečištění výrazně zhoršuje kvalitu spánku a tedy i kvalitu života. Nedostatek spánku, chronická únava a s tím související menší odolnost vůči stresu stojí v pozadí mnoha zdravotních potíží. Může-li světelné znečištění zvyšovat riziko rozvoje nádorů, je nejvyšší čas začít se mu aktivně bránit.

V zimě je lidské tělo biologicky nastaveno na mnohem delší spánek než v létě, a proto lidé důsledky nedostatku tmy vnímají intenzivněji. Kvalitní spánek v zatemnělé místnosti je velmi důležitý pro produkci hormonu melatoninu, který uspává lidský organismus a umožňuje mu regenerovat. Při jeho nedostatku dochází nejen ke spánkovým poruchám, ale i k nepříznivému ovlivňování fyzického a psychického zdraví.

Řešením pro lidi, kteří nemohou vlivem světla zvenku spát, může být instalace rolet nebo žaluzií. Některé typy umí dokonce zajistit i úplnou tmu, systémy s automatickými spínacími hodinami zase umí simulovat průběh dne a propouštějí světlo podle intenzity slunečního svitu venku. Spoustě lidí totiž chybí při zatemnění roletami nebo žaluziemi pozvolné probouzení na základě přirozeného rozednívání. Důležité je, že světelnému smogu tak můžeme v ložnicích díky roletám říci SBOHEM.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.