Ovladač Smoove
Ovládání rolet a žaluzií jemným dotykem
28.8.2017
Záclony, závěsy, rolety nebo žaluzie?
27.9.2017
Zobrazit vše

Když rolety elegantně splynou s domem …

Na rolety se vyplatí myslet už v projektu.

Venkovní rolety dělíme podle způsobu montáže na dva základní typy – podomítkové a pro dodatečnou montáž. Podomítkové jsou ty, u kterých jsou schránky, případně i vodicí lišty, skryty pod fasádou a nejsou tedy vidět. Většinou se s nimi setkáváme u novostaveb, kde investor s roletami počítal již ve fázi projektu. V opačném případě je roletová schránka pohledová, což samozřejmě vzhled nijak nenarušuje, dokonce je na výběr z více druhů schránek, od zkosených po zakulacené.

Pro osazení podomítkových rolet jsou vhodné překlady přímo k tomuto účelu určené, a to buď nenosné, anebo nosné, které zároveň tvoří  schránku pro osazení stínicích systémů.  Výhodou použitých překladů je možnost kompletně dokončit stavbu bez nutnosti montáže venkovních rolet, které lze namontovat kdykoli později, i během užívání stavby.

Příprava stavby pro podomítkové rolety spočívá v osazení pouzder vodicích lišt, pokud mají být vodicí lišty zapuštěné do zdiva. Dále je zapotřebí pořešit způsob ovládání. Pro elektrické ovládání se vedle překladu osazuje rozbočná krabice, kabelová  chránička a případně vypínač. Pro ovládání ruční  se u některých typů rolet osazuje schránka pro naviják popruhu a průchodka.

Častěji používané jsou rolety do schránek pod omítku, instalované např. do překladů Porotherm. Viditelné jsou jen jejich lamely, vodicí lišty a vodorovná revizní klapka pro vstup do schránky, díky které se případné opravy obejdou bez demontáže rolety a poškození fasády. Schránku ve zdi nad okenním otvorem můžeme zakrýt zateplovacím fasádním systémem nebo omítkou. Na přání je možné skrýt i vodicí lišty, jedná se o tzv. zasekání.

Druhý typ rolet jsou nadokenní rolety se zasekanými vodicími lištami určené do vestavěných styroporových schránek nebo překladů, např. do překladu heluz. Roletové překlady vynikají přerušeným tepelným mostem, proto bezvadně těsní a neuniká skrz ně teplo. Údržba se provádí pohodlně díky revizní klapce.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.