pláž
Ovládejte svou domácnost třeba z pláže
12.7.2018
interiérové stínění
Víte, pro které se rozhodnout?
6.9.2018
Zobrazit vše

Venkovní rolety nebo žaluzie ?

Světlo, tma nebo něco mezi?

Na rozdíl od většiny žaluzií, rolety dokážou vytvořit absolutní tmu. Zatáhnete je na doraz a je to. To oceníte, pokud jste například po noční a chcete si během dne pospat. Pokud však chcete světlo regulovat, narazíte na problém, který můžete vyřešit jen částečně. Vytáhnout roletu jen do určité výšky, aby mohlo světlo proniknout dovnitř spodní částí okna. V regulaci světla jednoznačně vedou venkovní žaluzie. Jejich lamely lze natočit do libovolné pozice, čímž zastavíte ostré sluneční paprsky, a přitom máte v místnosti stále dostatek světla. S úplnou tmou to taky není až tak tragické. Lamely venkovních žaluzií se prodávají v různých tvarech i šířkách. Nejčastěji ve tvaru písmen „C“, „Z“ nebo „S“. Právě lamely ve tvaru „Z“ a „S“ mají vynikající stínící vlastnosti a jejich zavřením pronikne do interiéru opravdu jen nepatrné množství světla.

Bezpečnost zaručena Rolety mají v otázce bezpečnosti navrch. V kombinaci s bezpečnostními vodícími lištami, zesílenou koncovou lištou, s motorickým ovládáním a pojistkou proti vytlačení jsou skutečně velkou bariérou pro zloděje.

Bariéra proti hluku z ulice – Pokud žijete v rušné části města, určitě oceníte pomoc rolet ke zvýšení zvukové izolace oken.

Odolnost proti větru – I tady tahají venkovní žaluzie za kratší konec. Pokud se váš dům nachází v lokalitě, kde opravdu často a silně fouká, měli byste rozhodně uvažovat o senzoru větru. Ten při nepříznivých podmínkách zabezpečí včasné vytažení žaluzií do bezpečí. Naopak o rolety se nemusíte bát prakticky v jakémkoli počasí.

Úspora energie – Obě řešení napomáhají ke zvýšení tepelné izolace a k úspoře nákladů za energii. Především jejich rozumně načasovaným použitím. Správným zatáhnutím rolet nebo venkovních žaluzií šetříte v zimě náklady na vytápění a v létě náklady na klimatizaci. Ale pozor, v zimě můžete během slunečných dní vytáhnutím žaluzií nebo rolet dokonce energii ze slunce získat. Závisí to především na tom, jaká izolační skla jste vybrali pro svá okna a jaké jsou jejich solární zisky. Pro dosáhnutí optimální energetické bilance jsou také velmi nápomocny senzory.

Senzory – Když slunce vyleze zpoza mraků a začne být venku příliš teplo, senzor slunečního záření automaticky stáhne žaluzie nebo rolety a zabrání tak přehřívání interiéru. V zimě je tento senzor také velmi prospěšný. Když zaznamená sluneční paprsky, vytáhne žaluzie nahoru nebo jej natočí do takové polohy, aby slunce mohlo skrze okna interiér vyhřát. To přispívá k optimální energetické bilanci.Větrný snímač zase ochrání venkovní žaluzie před poškozením. Při silném větru je automaticky vytáhne nahoru. U rolet vítr řešit nemusíte.

Komfortní ovládání – Doporučujeme vám použít vypínač nebo dálkové ovládání. Stínící techniku můžete dokonce ovládat i přes inteligentní řídící jednotku. Jednoduše si naprogramujete přesné časy, kdy se rolety a žaluzie automaticky vytáhnou nebo naopak zatáhnou. Ráno vás tak místo budíku můžou budit sluneční paprsky. Během vaší dlouhé nepřítomnosti zase můžete navodit dojem, že dům je stále obývaný. Samozřejmě, že venkovní žaluzie nebo rolety můžete ovládat i manuálně – klikou nebo popruhem. Proč si však nedopřát maximální pohodlí, když ceny motorových pohonů v poslední době výrazně klesly?

Design – Lamely pro venkovní žaluzie a rolety jsou vyráběné v několika barvách. Stínění tak můžete podle svého vkusu sladit nejen s barvou oken, dveří a barvou fasády, ale také se síťkou proti hmyzu. Od prodejce chtějte vzorníky barev, abyste si byli jistí, co a jak můžete nejlépe kombinovat. Je ideální, pokud výběr žaluzií a rolet řešíte už při výběru oken a před jejich montáží. Můžete tak kastlík schovat pod omítku, takže žaluzie nebo rolety po úplném vytáhnutí vůbec nemusí být vidět. S tématem designu souvisí i dostupné rozměry. Pro velké prosklené plochy jsou vhodnější venkovní žaluzie, protože rolety mají své rozměrová omezení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.