Na co si dát pozor při automatickém ovládání rolet
13.1.2016
venkovní žaluzie
Jak vybrat ten správný typ venkovní žaluzie?
27.1.2016
Útulný pokoj vyhřátý krbem, stůl plný babiččiných voňavých buchet, mámina konejšivá náruč, mourovatá kočka, co si spokojeně přede v košíku u kachlových kamen na chalupě, to všechno jsou synonyma pro bezpečí.


Na světě není mnoho míst, kde se můžeme cítit absolutně bezpečně, a většina z nás si tato místa spojuje právě s domovem a rodinou. Děláme všechno proto, abychom to, co je pro nás důležité, ochránili jakýmkoli způsobem a tím ještě zvýšili pocit bezpečí. Pořizujeme si bezpečnostní zámky, alarmy, uzavíráme pojistky téměř na cokoli. Přemýšlíme ale o tom, které místo našeho domova je nejzranitelnější? Nápověda – jsou to okna. Všichni je máme. Víte, jak je snadné rozbít sklo nebo otevřít okno s mikroventilací? Sen o bezpečném domově se tak rázem rozplyne jak pára nad hrncem. Chceme to nějak řešit? A můžeme vůbec?


Jednou z možností jsou venkovní rolety. Kromě toho, že zastíní interiér před slunečními paprsky, nás také chrání před zvědavými pohledy a hlukem zvenčí a před nepříznivými povětrnostními vlivy. Umí zajistit dokonalé zatmění. Co je ale jejich předností oproti jiným typům stínicí techniky, je jejich bezpečnostní funkce. A tady máme na výběr. Ručně ovládané rolety jsou sestavené tak, aby se v zataženém stavu při pokusu o nadzdvihnutí rolety vrchní lamela zastavila o vršek schránky. Narušitel má smůlu, tudy se tak jednoduše dovnitř nedostane. Venkovní rolety lze dle jejich typu také doplnit různými bezpečnostními prvky, jako jsou mechanické zástrče, zámek nebo automatické západky v koncové lamele. U rolet heroal s motory s mechanickými koncovými dorazy se o zajištění proti nadzdvihnutí postará systém Click stop ve schránce rolety. U motorů se silovými koncovými dorazy jako bezpečnostní prvek slouží speciální závěsy zvané Lock to play.


Pořídit si můžete i certifikovanou bezpečnostní roletu, např.  českou bezpečnostní roletu Sejfalm  s třídou bezpečnosti RC2. Všechny komponenty rolety jsou z extrudovaného hliníku. Roleta získala certifikát ve zkušebně Trezor Test s.r.o. Klecany za úspěšné projití zkouškami statickými, dynamickými a zkouškami vloupání. Průběh zkoušek je velice zajímavý, při statických zkouškách se například testuje odolnost lamel a vodících lišt, roleta se při vyvinutí síly 300 kg odspodu nesmí nadzdvihnout o více než 3 cm. Při dynamických zkouškách se na roletu z výšky hází závaží o hmotnosti 40 kg, do všech rohů a doprostřed a roleta musí vydržet ve vodících lištách. Nejzajímavější jsou asi zkoušky proti vloupání, tam zkoušející simuluje útok lupiče a snaží se přes roletu dostat. Přitom pro třídu RC 2 může použít dlouhé šroubováky, gumovou palici, kleště a plastový klín. Útočit může na tři libovolná místa na roletě, na každé má 3 minuty čistého času. Díky takovéto odolnosti jsou bezpečnostní rolety vhodné pro zabezpečení obytných domů, obchodů i kanceláří.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.