Jak se myjí interiérové žaluzie?
21.11.2018
panelák
Předokenní rolety – ochrana nejen před zloději
7.3.2019

Na světě není mnoho míst, kde se můžeme cítit absolutně bezpečně, a většina z nás si tato místa spojuje právě s domovem a rodinou. Děláme všechno proto, abychom to, co je pro nás důležité, ochránili jakýmkoli způsobem a tím ještě zvýšili pocit bezpečí. Pořizujeme si bezpečnostní zámky, alarmy, uzavíráme pojistky téměř na cokoli. Přemýšlíme ale o tom, které místo našeho domova je nejzranitelnější? Nápověda – jsou to okna. Všichni je máme. Víte, jak je snadné rozbít sklo nebo otevřít okno s mikroventilací? Sen o bezpečném domově se tak rázem rozplyne jak pára nad hrncem. Chceme to nějak řešit? A můžeme vůbec?

Jednou z možností jsou venkovní rolety. Kromě toho, že zastíní interiér před slunečními paprsky, nás také chrání před zvědavými pohledy a hlukem zvenčí a před nepříznivými povětrnostními vlivy. Umí zajistit dokonalé zatmění. Co je ale jejich předností oproti jiným typům stínicí techniky, je jejich bezpečnostní funkce. A tady máme na výběr. Ručně ovládané rolety jsou sestavené tak, aby se v zataženém stavu při pokusu o nadzdvihnutí rolety vrchní lamela zastavila o vršek schránky. Narušitel má smůlu, tudy se tak jednoduše dovnitř nedostane. Venkovní rolety lze dle jejich typu také doplnit různými bezpečnostními prvky, jako jsou mechanické zástrče, zámek nebo automatické západky v koncové lamele. U rolet heroal s motory s mechanickými koncovými dorazy se o zajištění proti nadzdvihnutí postará systém Click stop ve schránce rolety. U motorů se silovými koncovými dorazy jako bezpečnostní prvek slouží speciální závěsy zvané Lock to play.

Pořídit si můžete i certifikovanou bezpečnostní roletu, např.  českou bezpečnostní roletu Sejfalm  s třídou bezpečnosti RC2. Všechny komponenty rolety jsou z extrudovaného hliníku. Roleta získala certifikát ve zkušebně Trezor Test s.r.o. Klecany za úspěšné projití zkouškami statickými, dynamickými a zkouškami vloupání. Průběh zkoušek je velice zajímavý, při statických zkouškách se například testuje odolnost lamel a vodících lišt, roleta se při vyvinutí síly 300 kg odspodu nesmí nadzdvihnout o více než 3 cm. Při dynamických zkouškách se na roletu z výšky hází závaží o hmotnosti 40 kg, do všech rohů a doprostřed a roleta musí vydržet ve vodících lištách. Nejzajímavější jsou asi zkoušky proti vloupání, tam zkoušející simuluje útok lupiče a snaží se přes roletu dostat. Přitom pro třídu RC 2 může použít dlouhé šroubováky, gumovou palici, kleště a plastový klín. Útočit může na tři libovolná místa na roletě, na každé má 3 minuty čistého času. Díky takovéto odolnosti jsou bezpečnostní rolety vhodné pro zabezpečení obytných domů, obchodů i kanceláří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.