Posuvné stěny
Elegantní řešení pro okna i do prostoru
26.6.2017
7 rad, jak přežít vedra
27.7.2017
Zobrazit vše

5 rad pro čištění látkových rolet

Pozor na materiál, ze kterého je roleta vyrobena.

Látkové rolety jsou určeny pro použití v interiéru, tedy do suchého a bezprašného prostředí. Pokud je látka znečištěna, může to mít špatný vliv na odvíjení rolety. Jaká pravidla by se měla dodržovat při čištění látkových rolet, aby rolety zůstaly dlouho pěkné a funkční?

  • Při čištění je vždy potřeba dát pozor, z jakého materiálu je roleta vyrobena. Většinu roletových látek není možné prát v pračce ani žehlit. Navíc bývají potažené speciální povrchovou úpravou. Pokud nepomůže otření suchým hadříkem, lze většinou použít i hadřík navlhčený. Je ale lepší nejdříve vyzkoušet na malém kousku látky (nejlépe v místě, kde to není vidět, např. tam, kde je látka přilepena k navíjecí trubce), zda navlhčení látce nevadí, zda se třeba po zaschnutí netvoří mapy. Některé fleky lze odstranit i obyčejnou mazací gumou.
  • Pokud zrovna v kuchyni neexplodoval papiňák nebo lahev zkvašeného moštu, není riziko větších skvrn na roletách velké. Kvůli běžnému čištění malých skvrnek nebo mušinců není obvykle nutné odstraňovat látku z roletového mechanismu. Mnohem lépe se totiž látka čistí v napnutém stavu přímo na křídle okna.  Navíc si ušetříte práci (v případě přivolání odborné pomoci i finance) s demontáží i opětovným nasazením látky.
  • Na mastné skvrny lze použít jemný čisticí prostředek. Opět je ale lepší vyzkoušet to na málo viditelném místě, pro případ, aby potom nevznikly na roletě skvrny nebo aby nedošlo k lokálnímu odbarvení. Teprve po této zkoušce se pusťte do čištění skvrny. Důležité je nechat vyčištěnou roletu důkladně uschnout v rozvinutém stavu.
  • Na jemný prach postačí vysavač nastavený na nejnižší sací stupeň. Vhodný je také pro rolety typu Twintex neboli Den a noc, kde se mezi pruhy látky a u spodního zátěžového profilu mohou občas objevit drobné nečistoty nebo malé mušky, např. octomilky.
  • A ještě jedna rada na závěr – látkové rolety se dobře čistí, když pěkně svítí sluníčko. Jsou totiž nejlépe vidět veškeré nečistoty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.